úterý 24. srpna 2010

Mungo National Park

Konečně se počasí umoudřilo a v sobotu jsme mohli vyrazit do nedalekého národního parku, který je přístupný jen za sucha. Jeanne-Marii jsme bohužel museli nechat doma, protože šla v sobotu do práce. Park sám o sobě nebyl nic extrovního, ale už během cesty i v parku samotném jsme potkali spousty divokých zvířat - krávy, ovce, klokany, emu a i velkou australskou katastrofu - králíčky!

Zdroj australská zima


Mungo leží asi 2 hodiny cesty od Mildury směrem severovýchodním. Z toho bylo po asfaltce pouze prvních 20km, zbytek cesty tvořila udusaná červená hlína a i přesto, že bylo tři dny po dešti, byly některé úseky hůře sjízdné. Tato oblast je vlastně vyschlé jezero, takže pokud zaprší, nikdo se odtud nedostane. Největší atrakci v Mungu je tzv. China Wall a písečné duny.

Zdroj australská zima


Zdroj australská zima


My jsme si ovšem nejvíce užívali těch zvířat. Emuové jsou strašně plaší, ale když se vypne motor a chvilku počká, přijdou až k autu. Pokud se člověk jen hne, začnou strašně směšně utíkat, nevědí co s nohama a co s krkem.
Klokani se zas naopak přestanou pást, dělají, že tam nejsou a jen tě pozorují, pokud nezmizíš, tak radši rychle zmizí oni. Mláďata skáčou úplně synchro s maminkou.

Ovce jsou ze všech nejdivočejší a pořídit jejich fotku byl oříšek:)
Zdroj australská zima


V Mungu jsme potkali pána, který byl původem z Polska, už v mládí emigroval. Hned jak zaslechl češtinu, odchytil nás a začal vykládat. Tvrdil, že byl ve válce ve Vietnamu a taky mluvil skoro o každé zemi na světě, že tam byl a jaký to bylo. Těžko říct, co všechno bylo pravda, ale každopádně nám dal pár tipů, které národní parky v Austrálii stojí za to.

Zdroj australská zima


Už se nám to tu na klinice krátí, máme před sebou poslední týden. Strašně to uteklo. Ale stihli jsme tu oslavit několikery narozeniny zaměstnanců. Ku příležitosti narozenin Rose udělala J.M. pravé francouzské palačinky! To byla bašta. Akorát trochu neodhadla dávku a udělala je ze 2 litrů mléka a kila mouky, takže jsme je jedli celý víkend, na sladko i na slano.

Jeanne-Marie a její francouzské crêpes
Zdroj australská zima


Taky jsme v týdnu byli na dostizích. Toto je fotka hlavní tribuny!
Zdroj australská zima

Skoro každý den se tu jede nějaký dostih. Nejvíc si tu frčí klusáci a rovinné dostihy. Na závodišti nebylo zrovna moc diváků, troufla bych si říct, že koní tam bylo víc. Ale zato fandili, protože měli očividně dost vsazeno :) Já jsem fandila růžovému, skončil druhý. Nic méně i přes nízkou návštěvnost se běžel každý dostih o 12000 australských babek, což je něco málo přes 200 000,-.

Malá vsuvka o mléku
Dlouho jsem nechápala, jestli tady tak zbožňují mléčné produkty nebo co..? Nemají tady totiž menší balení mléka než 2L, dokonce častěji prodávaná je 3L flaška. Oblíbené balení jogurtu je 1kg, také ho kupujeme, ten nejlevnější kilový jogurt od Coles (něco jako Clever) a je fakt super! Máslo se tu kupuje v běžné velikosti nebo v půlkilové cihličce. Už když jsme koupili naši první láhev mléka, jsme pochopili. Ani po tom, co bylo mléko otevřené v lednici přes týden, se nezkazilo! Dokonce mělo úplně normální lahodnou chuť. Asi tady mají lepší pasterizaci:)

Na závěr společné foto před China Wall. Teď nás čeká poslední víkend v okolí Mildury a pak další 3 týdny v naší maringotce.

Zdroj australská zima


Více fotek z víkendových výletů na:
australská zima

A Sunraysia experience…

Zaúkolovali jsme Jeanne-Marii, aby napsala report z našeho výletu do Wentworthu. Takže tady to máte!

Zdroj australská zima


My essay on our Perry Sandhills experience.

A Sunraysia experience…
Thirty kms from Mildura, in the quiet town of Wentworth, lies the meeting point of the Darling and Murray rivers. Our first adventure was to explore the wildlife “island” adjacent to the meeting point; many Australian pelicans bobbed by in the placid waters.
Zdroj australská zima

There were red gum trees along the shore and the only noise heard was the wind, the cry of the native birds…and the squishing of our shoes in the muddy clay.

Pozn.: Kromě toho větru a ptáků byla dost často slyšet J.M., protože ta tu pusu nikdy nezavře!:)
Zdroj australská zima


Next, we headed off to the Perry Sandhills…a veritable desert surrounded by green shrubs. The wind whipped by, tossing our hair this way and that. Keeping one’s eyes open while the sand whipped by was a real challenge.

Zdroj australská zima


After emptying the sand out of our boots and shaking it out of our hair, we headed back into town and drank a delicious latte amidst beautiful artwork in the Art Gallergy café. Another wonderful day spent with two unbelievable people, Ondrej and Eva!!!


Zdroj australská zima

sobota 14. srpna 2010

Mildura

Fotek je tolik, že na blog je všechny nedáme, tak koukněte na

http://picasaweb.google.cz/111140043444080450226/AustralskaZima?feat=directlink

...už je to druhý týden, co jsme v Milduře. Toto město se nachází na hranici států New South Wales a Victoria. Rozkládá se na obou březích nejdelší řeky Austrálie – Murray a má 35 000 obyvatel. Victoria a NSW jsou největšími zemědělskými regiony v Australii. Všude, kam dohlédnete, jsou nekonečné vinice a sady s pomeranči, mandarinkami a grepy.

Doktor s Echidnou
Zdroj australská zima



Do Mildury jsme přijeli první neděli v srpnu. S otevřenou náručí nás přivítal Dr. Bill Sutherland a jeho holka Maria. Ubytovali nás v domku mezi vinicemi nedaleko kliniky. Už dlouhou dobu se tomuto domečku přezdívá Love Shack a slouží právě pro ubytování studentů, kteří se tu střídají po celý rok. Má dvě ložnice, kuchyňoobývák a koupelnu se vším komfortem. Jen mě nepřestává udivovat, že mají zvlášť vývody teplé a studené vody, z jednoho kohoutku toče vařící a z druhého ledová, a člověk si má asi vybrat! I přesto, že v zimě tu teploty klesají k 5 stupňům, nemá tu žádný dům topení. Naštěstí je Love Shack vybaven pár přímotopy, tak se to dá vydržet. Když jdeme z místnosti do místnosti, tak si za sebou každý nosíme svůj radiátor!

Divocí EMU
Zdroj australská zima



A kuřátko EMU
Zdroj australská zima


Benetook Veterinary Clinic je hodně busy praxe zaměřená hlavně na chirurgii. Patří právě Billovi stejně jako pár rozlehlých vinic a nemovitostí. Bill zaměstnává 4 doktorky a 6 sestřiček, je to tu takový babinec. Trávíme tu v podstatě nepřetržitě poslední dva týdny. Od osmi ráno až do sedmi do večera se to tu opravdu nezastaví. Nejsme tu jediní nováčci, stejný týden jako my nastoupila nová doktorka Jeanne-Marie. Je Francouzka, žila a studovala v Americe a právě odpromovala. S ní trávíme i naše volno, nikoho tu ještě nezná stejně jako my.

Ondra a minipes
Zdroj australská zima


Na kliniku přichází hlavně psi a kočky, občas dorazí nějaký kůň nebo my jedem za ním. Taky tu byla na návštěvě jedna ježura, luxusní slepice, mládě Emu a nějací papoušci. Jako plemeno tu nejvíce frčí Australská Kelpie a Border Kolie. Zatím náš nejoblíbenější pacient byl Zoobie – 60kg mastif, který po anestezii chrápal jako starej chlap.

Zdroj australská zima


A nesmíme zapomenout, že se tu léčila i koala!!!
Zdroj australská zima


V pátek jsme byli na večeři u Billa a Marie, mají krásný dům na břehu řeky a sedm psů! Dva už jsme znali, ti jsou s Billem každý den na klinice – Agnes a Jessie. Na večeři byla i Jeanne-Marie, prozatím bydlí u Billa, než si najde svůj byt. Maria je super ženská, která se pořád směje. Studuje právo životního prostředí a ráda maluje. Uvařila nám špagety a připravila salát. Potom jsme jim ukazovali fotky z ČR a dali po panáčku slivovice, kterou jsme jim dovezli. Maria byla nadšená.


O víkendu jsme vyrazili na menší výlety po okolí společně s Jeanne-Marie.
V sobotu ráno jsme se vydali na místní zemědělský trh, který se koná 2x v měsíci v Botanic Gardens. Nakoupili jsme tam zeleninu a prošli se po zahradách.

Zdroj australská zima


Odpoledne jsme navštívili rodinu, která se stará o sirotky klokanů. Často to jsou mláďata, která přežila srážku náklaďáku v matčině vaku. Krmí je mlíkem z láhve s dudlem, a když vyrostou, snaží se je vrátit do přírody.

Zdroj australská zima



Měli tam spoustu malých klokanů. Byl zrovna čas svačiny, tak jsme je krmili.

Zdroj australská zima



Byli pak strašně unavení, naskákali do ušitých vaků, položili jsme je vedle krbu a oni spokojeně usnuli.

Zdroj australská zima


Zdroj australská zima


Dva větší klokani mezitím sváděli boxerské zápasy.

Zdroj australská zima


V neděli jsme vyrazili do Red Cliffs. Je to město vzdálené asi 20km od Mildury. Prošli jsme se kolem řeky a vysokých červených skal, které kdysi tvořily koryto řeky. Potom jsme zavítali do centra městečka. Nejslavnější památkou tu je Big Lizzie, což je jakýsi obrovský stroj, kterým při osídlování upravovali místní krajinu. Jezdila rychlostí 1 míle za hodinu.

Zdroj australská zima


Na cestě zpět jsme se stavili v centru Mildury. Chtěli jsme si dát kafe, ale v neděli je v Austrálii prostě všechno zavřené. Jediná otevřená byla pochybná zmrzlinárna, riskli jsme to! Dělají tam ovšem dokonalou zmrzku.

Další víkendy bychom chtěli vyrazit do některého z národních parků v okolí. Snad nám bude počasí přát, protože za deště jsou nepřístupné.

Dobrá zpráva je, že nám připadá, že se otepluje! Nebo si zvykáme? 

Jooo a Maria nám jako dárek koupila pravé australské klobouky! Jsou fakt kruté a Ondra ho nesundává z hlavy!

Zdroj australská zima


Dokonce ani při čištění zubů!

Zdroj australská zima


Zdraví Bill, Maria, Jeanne-Marie, Ondra a Eva

Zdroj australská zima

úterý 10. srpna 2010

Sydney

Před odjezdem na jih jsme se chtěli trošku zkulturnit, tak jsme požádali Tonyho, jestli můžeme použít jeho pračku. Zajímavé je, že v Austrálii valná většina lidí pere ve studené vodě. Konečně nám přišla nálepka na sklo o registraci auta, a tak jsme mohli už bez omezení vyrazit do neznáma. Na cestu do Mildury jsme měli 5 dní a před sebou 2000 km. Vyrazili jsme ve středu odpoledne z Brisbane tou nejjednodušší cestou. Ovšem, jak jsme zjistili, tato výpadovka byl placená. V Austrálii jsou nadmíru pokrokový a mýto lze platit pouze elektronicky - bez kreditky se tu nehneš. Frčeli jsme si to po Pacific Highway, cestou jsme se stavili ve městě Surfers Paradise. Čekali jsme malé městečko s pár super plážemi a překvapilo nás město mrakodrapů, obchodů, restaurací a hotelů, zkrátka turistický „ráj“. Na pobřeží se hnala bouřka a hrozně foukalo, i tak byly pláže nádherné.

Zdroj australská zima


Jeli jsme do pozdní noci a přespali na odpočívadle. Čekali jsme, že Pacific Hwy bude pořádná dálnice a cesta bude utíkat, ale z desetiproudé dálnice v Brisbane se brzy změnila na klikatou úzkou silnici mezi městečky.

Pár desítek kilometrů před Sydney jsme se stavili v městečku Gosford na informacích, abychom zjistili, kde se dá v Sydney zaparkoval a ubytovat. Pán nás dost strašil, že je Sydney strašně HUGE a že jestli nemáme zabukovaný ubytování, tak tam autem vůbec nemáme jezdit. Zavolali jsme Ivě, kterou jsme měli v plánu v Sydney navštívit, a domluvili jsme se že dojedeme k ní domů do čtvrti Randwick.

Zdroj australská zima


Do Sydney jsme přijížděli za chmurného deštivého odpoledne, jeli jsme centrem přes Harbour Bridge. Místo navigování jsem se snažila vyfotit první obrázky Sydney. Chtěla jsem mít fotku Opera House z Harbour Bridge , ale byla jsem ráda, že jsem ji škvírkou přes svodidla aspoň zahlédla. Cestu jsme trefili napoprvé a dokonce se nám podařilo najít místo na parkovaní. Setkali jsme se s Ivou, pozvala nás k sobě na čaj. Do té doby jsme se s ní neznali. Kontakt na ni jsme dostali od Vořecha. Dohodli jsme se, že nás v pátek provede po městě. Původně jsme chtěli spát v hostelu, ale zapadlé parkoviště blízko jejího domu přímo vybízelo, abychom šetřili a přespali v autě.


Začalo strašně lít, chvíli jsme čekali v autě, déšť neustával, navlékli jsme pláštěnky a vydali se do ulic velkoměsta na Bondi Junction. Na večeři jsme chtěli konečně zkusit sushi, je to tu nejlevnější způsob stravování. Každý jsme do toho jednou kousli, ale byl to takovej hnus, že jsem si musela koupit Mekáče, abych zajedla tu odpornou pachuť japonského fastfoodu.

Zdroj australská zima


Pak jsme vyrazili zpět. Chtěli jsme jít zkratkou. Tu jsme nenašli, takže jsme se ztratili. Nakonec se ukázalo, že to asi ta zkratka byla, jen je v Sydney všechno prostě trošku dál, než se na mapě zdá být. Každopádně Ondra byl pěkně zpruzenej a já jsem se bála, že strávíme noc uprostřed Sydney.
Do auta jsme dorazili kolem jedenácté, zalehli a doufali, že nás tam nikdo nechytí. Spát v autě ve městě se prý nemůže.

Zdroj australská zima


Ráno jsme vstali před svítáním a vyrazili směrem k pobřeží s myšlenkou snídaně na pláži. Opět se ukázalo, že je tu všechno dál než by si člověk myslel, a po 50 minutách chůze jsme se rozhodli pro snídani v parku. Setřeli jsme ranní rosu z lavičky a při ukusování sušenek pozorovali děti z místní školy, jak svlékají saka uniforem a nasazují uniformy určené na tělocvik. Ondra šel ty děcka fotit, když hráli fotbal, ale přišla na něj paní vychovatelka, že focení dětí v Austrálii je možné jen s povolením.
O drobky z naší snídaně sváděli boj holubi s Ibis australským, Ibis i přes svou velikostní převahu dost prohrával.

Zdroj australská zima


V 9 hodin jsme vyrazili s Ivou do města. Bydlí jen pár minut busem od centra. Samozřejmě jsme navštívili Opera House, z dálky je krásná jako na pohlednicích.

Zdroj australská zima


Ale z blízka je to ošumtělej barák se střechou ze zažloutlých kachliček. Udělali jsme i pár detailních fotek pro představu.

Zdroj australská zima


Zdroj australská zima


Taky jsme se podívali dovnitř, do teď vlastně nevím, jestli se to může nebo si všichni mysleli, že patříme ke skupince Japonců!??
Interiér je taková fialová klasika 70tých let.Všichni Operu fotili jak zběsilí!
Ale že by někdo vyfotil záchody v Opeře?

Zdroj australská zima


Na schodech před Opera House jsme si dali Fish and Chips (prý je tu dělají ze žraloka) a vyrazili na procházku po Royal Botanic Gardens.

Zdroj australská zima


Je to přístav snad pro všechny netopýry, co žijí v Sydney. Visí tam na stromech jak nějaké ovoce před sklizní.

Zdroj australská zima


Nádherně rozkvetlé květiny, podivné stromy, ibisové a kakaduové - bylo to tam překrásné … až na mé první (doufám, že poslední) setkání s pavoukem. Procházíme se po parku a najednou Iva vyděšeně zírá na mou hlavu. V tu chvíli jsem nevěděla, jestli mám začít běhat a křičet sundejte mi tu potvoru z vlasů nebo zachovat ledový klid. Když jsem uviděla, že i Ondra má vyděšený výraz, nebyla jsem schopná ani utíkat, takže se to vyřešilo v klidu tím, že ho Ondra prostě „odpinkl“ kdoví kam. Na uklidnění mi tvrdili, že byl docela malinký. Vzhledem k těm výrazům měl aspoň 2 metry :D

Zdroj australská zima


Harbour Bridge je ohromný, jezdí po něm auta a autobusy v několika proudech, vlak, cyklisté, chodci. A dokonce si můžete zaplatit šplhání až nahoru. Nám stačilo, že jsme se po něm projeli při příjezdu.

Všimněte si minilidí nahoře na mostě.
Zdroj australská zima


Pak jsme se podívali do The Rocks a vyrazili zpět. Všude tisíce spěchajících lidí a u každého obchodu Apple fronty až za roh, protože zrovna ten den začali v Austrálii prodávat iphone 4.


Večer jsme zašli do pizzerky, kde pracuje Iva. To byla vlastně naše první návštěva normální restaurace v Austrálii Dali jsme si česnekovou bagetu a poté pizzu. Měli to výborné! Mile nás pak překvapili, když nám paní majitelka místo účtu donesla tento lístek:
Zdroj australská zima


Vyrazili jsme ještě tu noc ze Sydney. Z centra na okraj Sydney jsme najeli 40km! Iva nás „zničila“ tak, že jsme to zapíchli na prvním odpočívadle za Sydney. Já jsem teda usnula už za jízdy, což se moc neslučovalo s navigováním.

V sobotu ráno jsme vyrazili po South Western Hwy směr Mildura. Před námi bylo 1020km. Chtěli jsme se stavit v Canbeře, ale počasí bylo všelijaké, tak jsme jen tak projížděli od východu k západu měnící se přírodou. Nejprve zelené kopečky s ovcemi, pak vyprahlá oranžová zem vnitrozemí, později přibyly stromy a v neděli jsme už míjeli jen zemědělskou krajinu s nekonečnými vinicemi a sady s citrusy.

V neděli dopoledne jsme se zastavili v městečku Hay. Je to klasické městečko vnitrozemí, nikde ani noha jen široké ulice a benzínka. Koukli jsme do místního muzea stříhání ovcí a
dali si vynikající oběd v místním bistru, Ondra opět stylově domácí hamburger! V informačním centru měli sprchy, byli jsme rádi, že na kliniku dojedeme trochu v kulturní podobě a budeme reprezentovat.

Zdroj australská zima


Po cestě jsme u jezera narazili na divoce rostoucí melouny. Jeden jsme ochutnali a fakt se to nedalo jíst. To mandarinky mají větší úspěch, jsou jak na vánoce.

V neděli nás uvítal Dr. Sutherland v Milduře a ubytoval nás v domku mezi jeho vinicemi, ale o tom až příští příspěvek.



Děkujeme moc Ivě za skvělé dva dny v Sydney!

Z velké zimy zdraví dvě zmrzliny E&O
Zdroj australská zima