Východní pobřeží je nádherné i teď v zimě, pustoprázdné pláže s bílým pískem a čistým mořem lákají k procházkám i koupaní.
Zdroj australská zima |
Od Gladstone jsme se vydali směrem na jih do Miriam Vale a odtud do Agnes Water a 1770’s (ano to je název města:) Na informacích nám doporučili pláž, která je přístupná pro naše auto. Většina pláží je totiž přístupná pouze pro čtyřkolky. Naše pláž se jmenovala Worker’s beach, název odpovídá i cenové relaci. Za noc kempování tu člověk nechá $5, přitom byla i hezky vybavená – stoly, barbecue places, suché záchody a studené sprchy, za ty prachy prostě ideál.
Zdroj australská zima |
Do kempu jsme dorazili asi ve dvě odpoledne a hned navlékli plavky a vydali se na pláž. Kemp byl oddělen od pláže jenom malým kopečkem se stromy. Na pláži bylo pár surfařů a my. Užívali jsme sluníčka do posledního večerního paprsku. Dokonce jsme se odhodlali a skočili do vln „zimního“ oceánu. Ondra od té doby nemluvil o ničem jiném než, že se musíme naučit surfovat.
Zdroj australská zima |
Zdroj australská zima |
Uvítali jsme i studené sprchy,byl to docela masakr, ale přece jen jsme se už čtyři dny nemyli, tak jsme museli Já se teda myju každý den aspoň vlhčenýma ubrouskama, abyste si nemysleli.
Pak jsme vařili véču, máme dvoukilový pytel rýže, trochu jsem to neodhadla a volání: „hrnečku dost!“ vůbec nezabíralo a jídlo jsme jedli ještě dva dny.
Ráno jsme se probudili do deštivého počasí a všechny naše sny o dalším stráveném dni na pláži se rozplynuly. Vyrazili jsme opět na jih. Okolo cest byla pole s obrovskými rostlinami, usoudili jsme, že je to cukrová třtina, protože nedaleké městečko Bundaberg je proslulé svým rumem ze třtiny.
U jednoho pole jsme zastavili a fotili, zrovna byly žně, přišel k nám chlapík, který na poli pracoval. Místo toho, aby nás vyhodil, jal se nám vysvětlovat systém sklizně. Okolo každého pole je vybudovaná úzkokolejka, na vagóny sváží třtinu traktor a vlak pak třtinu odváží na další zpracování.
Pak nám pán dal pár kousků třtiny, ať ji ochutnáme. Už jsme byli na odchodu a říkali si, jak nás nepřestane udivovat, jak jsou tu lidi milí a sdílní, v tom nás pán ještě zavolal, jestli prý nechceme svézt vlakem! Bez váhání jsme kývli. A už jsme byli v lokomotivě a odváželi desítky vagónů se třtinou. Ondrovi dokonce dovolil zahoukat před silničním přejezdem, myslím, že z toho má zážitek do teď!:D
Zdroj australská zima |
Zdroj australská zima |
Zdroj australská zima |
Houkáme!
Zdroj australská zima |
Před obědem jsme dorazili do Bundabergu, samozřejmě jsme navštívili místní lihovar a taky výrobnu zázvorového piva. Zjistili jsme, že Ginger beer je opravdu bez alkoholu.
Na oběd jsme vyzkoušeli nový fastfood „Red Rooster’s“, je to dost podobný KFC, ale bohužel taky dost drahý. Stále vede Hungry Jack’s s bezkonkurenčním Whoolerem a taky McDonald s free wi-fi.
Vyrazili jsme dál na jih s cílem kempování na pláži v Great Sandy National Park. V Maryborough jsme se informovali o kempech. Na všechny je potřeba mít dopředu povolení, které se získává na EPA, což je něco jako odbor životního prostředí na úřadě. Koupili jsme povolení, opět příjemná cena $10 pro dva na noc. V tomto kempu už ovšem není nic, pouze suchý záchod. Ke každému suchému záchodu v Austrálii je napsán příběh, jak je to ekologické zpracování odpadu a jak ho správně používat. Nejdůležitější na celém procesu je za sebou záchod zavřít, aby proces tvorby humusu nebyl narušen!!!:D
Tentokrát se naše pláž jmenuje Sarawak. Po cestě nás překvapila tma dříve, než jsme doufali a asi 100 kilometrů jsme jeli po tmě, nic moc pocit, když cestu lemovali značky upozorňující na klokany. Ale naštěstí jsme dojeli bez klokana na kapotě. Kemp je docela plný, hlavně karavany, všem jedou generátory, hroznej rachot. Za tmy hledáme místečko pro naše auto, nakonec jsme našli super místo na úplném konci kempu. Zázemí tady sice nebylo veškeré žádné, zato pláž byla ještě pěknější s jemňoučkým čistě bílým pískem.
Zdroj australská zima |
Kemp je přímo na pláži, od moře nás dělí jen pár metrů. Počasí není nic moc, občas nějaká přeháňka. Ráno jsme se prošli po pláži směrem k přístavu, odkud odjíždí ferry na Fraser island (je to největší písečný ostrov na světě, bohužel pro naše 2-wheels driving nepřístupný).
Na pláži je jen pár rybářů, všichni se nám svěřili, že dnes neberou. Jedna rybářka nám názorně vysvětlila, že chytá na mušle. Pak se nám snažila ukázat delfína v dáli, ale my jsme ho neviděli. A prej jeden rybář chytil metrového žralůčka, super!
Občas na pláži krosil někdo se čtyřkolkou a jednou projeli policajti, ale jinak ani noha.
Zdroj australská zima |
Zdroj australská zima |
Zdroj australská zima |
Pobřežní hlídka
Zdroj australská zima |
Uvařili jsme si oběd na pláži - těstoviny s rajčaty a parmezánem a vyrazili do Brisbane.
Zdroj australská zima |
V Brisbane jsme už jeli jako rodilí australané bez mapy a s posledními kapkami benzínu v nádrži:D Ale jo, našli jsme Tonyho bejvák v Inale skoro napoprvé a na jednu nádrž se nám podařilo najet 802 km, dobrý výkon, i když trochu stresový. Co bychom neudělali pro ušetřené $2,5 při tankování na pumpě v Inale.
Dnešní noc jsme opět spali u Tonyho. Tony nás přivítal s otevřenou náručí a pivem. Měl velkou radost, že nás zase vidí, div mu neukápla slza, když jsme mu předali suvenýr z Bundabergu – termoobal na pivo s obrázkem Bundaberg medvěda.
Teď máme posledních 5 dní před tím než nám začne praxe v Milduře. Je to asi 1600 km z Brisbane a zítra bychom se tam chtěli pomalu vydat a po cestě stihnout ještě prozkoumat nějaké krasy tamní krajiny.
Hledej husu!:)
Zdroj australská zima |
Zbytek fotek máte na picasu.
A mimochodem! Už víme jméno plemena, které je na fotce v minulém článku, tak můžete psát Vaše tipy.
Mějte se a občas nám sem můžete hodit nějakej komentář!
Zdraví Ondra a Eva
Zdroj australská zima |